Kit, miért és hogyan fogad be Izrael?

Borgula András három évig katonáskodott Izraelben, ahol az izraeli-szír határon és Dél-Libanonban töltött el hosszabb időt. Szerinte Izrael a mai napig befogadó állam, az ország tárt karokkal várja az embereket, éppen ezért felmerül a kérdés, hogy ezt a rengeteg menekültet, akik Szíriából jönnek, Izrael miért nem fogadja be. Beszélgetés Eleven Emlékmű sorozat keretében.

Szíria és Izrael a mai napig hadban áll egymással, meséli Borgula, a Gólem színház vezetője, aki kettős, izraeli-magyar állampolgár, nyolc évig élt Izraelben. Szerinte ezért nem könnyű Szíriából menekülteket befogadni még akkor sem, ha a migránsok éppen Aszad és kormánya elől menekülnek, akikkel Izraelnek konfliktusa van. Volt ugyan javaslat arra, hogy ezer szíriai alevita menekültet fogadjon be az ország, de végül elvetették az ötletet.

Golán-fennsík

Borgula András szerint, ha magasabb szinten nem is, de az izraeli civilek próbálnak segíteni a menekültválságban szenvedőknek, az Israel Aid segélyszervezet például Röszkén több száz gyermekhordozó kendőt osztott, máskor sokakat mentettek ki a tengerből is. Egy izraeli cég, a Soda Stream ezer állást ajánlott fel menekülteknek Rahadban, ahol a telephelyük van.

Borgula szerint az is nehezíti a szírek befogadását, hogy a 90-es években sok észak-afrikai bevándorló érkezett Izraelbe, és integrációjuk nem volt túl sikeres. Az észak-afrikaiak egy ideig nagyon rossz körülmények között, táborokban éltek, az Izraelbe menekített etióp zsidók pedig kulturális sokkot kaptak, mert az életkörülményeik hirtelen jelentősen megváltoztak.

A szíriai-izraeli határ nincs lezárva, holott az egyik legmilitarizáltabb terület a Földön, mondja Borgula, és egy érdekes, kulturális rítusnak is helyet ad. A Golán-fennsíkról le lehet látni Szíriára, itt található az a határátkelő is, ahol drúz menyasszonyok szokták meglátogatni a vőlegényeiket. A drúzok ugyanis a fennsík két oldalán élnek és szeretnek egymás között házasodni. Ennek a népcsoportnak engedélye van arra, hogy tagjai Damaszkuszban járjanak egyetemre, ugyanakkor törvény kötelezi őket, hogy lojálisak legyenek ahhoz az országhoz, ahol élnek. Ezért például a drúz katonákat nem is küldik a Golán-fennsíkra, nehogy szembetalálják magukat rokonaikkal, akik ugyanúgy lojálisak Szíriához, mint rokonaik Izraelhez.

drúz falu a Golán-fennsíkon

A menekültek tehát más megítélés alá tartoznak az izraeli törvények szerint, állítja Borgula, a hazatérés törvénye ca zsidókra vonatkozik. Vagyis azok, akiknek anyai vagy apai ágon bármelyik nagyszülője zsidó, annak joga van felvenni az izraeli állampolgárságot. Ez különbözik a zsidó jog szerinti zsidóságtól, amely szerint csak az számít zsidónak, akinek az anyja zsidó.

A Földön élő zsidók fele él Izraelben, a többit várja az ország, nekik tartják fenn a helyet, mondja Borgula, miközben az ország területe viszonylag kicsi és nagy része sivatagos. Hiszen Izrael elsősorban a zsidók országa, ami azért jött létre, hogy befogadja a diaszpórában élő zsidókat.

Még több Kibic

Karácsony Gergely: Nincsenek szavaink erre a barbárságra

2025.02.27.7 nap ago
Szerdán este a Lánchíd az emlékezés narancssárga fényébe borult, utalva a Gázában meggyilkolt Kfir és Ariel Bibasz vörös hajára. A Jeruzsálem parkban eközben zsidó szervezetek csendes gyertyagyújtással emlékeztek az áldozatokra.

Évnyitó rendezvény és jótékonysági vásár az árván maradt izraeli gyerekek részére

2025.01.10.2 hónap ago
A Keren Hayesod Hungaria Alapítvány eseményén az előadásokon túl az október 7-i terrortámadás és az azt követő háború miatt árván maradt izraeli gyerekek részére az adományként kapott alkotásokból rendeznek jótékonysági vásárt.

Amerika választ, Izrael megérzi? – Szakértői elemzés az amerikai választások után

2024.11.17.4 hónap ago
A Merkaz eseményének célja, hogy átfogó képet adjon a választási eredmény lehetséges következményeiről, és segítsen megérteni, milyen kihívások és lehetőségek várnak Izraelre az új amerikai vezetés alatt.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »