Napi Tóra: ne a lehetőségeink fényében lássuk életünket!

A megtérés lehetősége egyebek közt választásaink jelentőségére hívja fel a figyelmet, ahogyan a következő vers is: „Lásd, eléd tettem ma az életet és a jót, a halált és a rosszat”.

Nicávim hetiszakaszt közvetlenül Ros Hásáná előtt szoktuk olvasni. Nem véletlenül, mert a szidrában többször is említve van a megtérés (תשובה) gondolata: „és megtérsz Örökkévaló Istenedhez és hallgatsz a szavára…” (30:2). A megtérés lehetősége egyebek közt választásaink jelentőségére hívja fel a figyelmet, ahogyan a következő vers is: „Lásd, eléd tettem ma az életet és a jót, a halált és a rosszat” (30:15).

Rabbi Slomo Efráim Luntschitz kérdezi: „miért nem helyezi a pászukban a „jó” kifejezést az „élet” elé a Tóra, hiszen az embert csak jócselekedetei ruházzák fel érdemekkel élete során”?

A Kli Jákár saját kérdésére így válaszol: „a szavak sorrendjével a Tóra figyelmeztetni akarja az embert:

ne azért tegyen jót, hogy érdemeket szerezzen Isten és/vagy embertársai előtt, hanem tekintsen vissza nem térő lehetőségként az életére, amit azért kapott, hogy – erejéhez, tehetségéhez mérten – a lehető legtöbb jótett elvégzésével töltse meg„.

 

A megtérés akkor történt meg, ha már nem a lehetőségeink függvényében látjuk az életünket, hanem az életünk egészét éljük meg egyetlen lehetőségként.

Még több Kibic

Senki sem magyarázza jobban a Tórát ezeknél a 12 éves ikreknél

2018.10.10.6 év ago
Saul és Joel ikerek, 12 évesek és azt találták ki, hogy minden héten egy rövid videóban mesélnek az éppen aktuális hetiszakaszról. Eddig az első két szakasz, a Brésit, illetve az eheti Noách magyarázata készült el.

Napi Tóra: Luz, avagy a zsidó csont

2015.11.21.9 év ago
Bölcseink szerint a Luz szimbolizálja a szellemi és a fizikai világ találkozását, és éppen emiatt táplálható egy olyan étkezés segítségével, melynek ideje a szombat kimenetele után, vagyis a szent és profán találkozásakor van.

Napi Tóra: minden nemzedéknek olyan vezetője lesz, mint amilyet érdemel

2015.10.16.9 év ago
Noéval kapcsolatban gyakran felmerül a „relatív cádik” fogalma, kérdés, hogy csupán kora alacsony erkölcsi színvonalának köszönhetően érdemelte ki a cádik jelzőt, vagy inkább különösen nagy teljesítmény az övé, mert a legnehezebb időkben is képes volt igaz ember maradni?

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »