Öreg zsidó bácsi új szerepkörben

A nagyméretű olajfestmény ősz szakállas, botra támaszkodó öreg zsidót ábrázol. Viselete már a festmény készítésének korában (1856) is kissé régimódi: földig érő kabátjához csizmát és háromszögletű zsidókalapot, „dreispitzhut”-ot visel. Kezében héber betűs irat: adománygyűjtő ív látható, melyen a szegényeknek gyűjtött pénzadományokat rögzíthette.

Az ábrázolt öreg zsidó Jakob Auspitz óbudai talmudtanító, aki állítólag száztizenkét évet élt meg 1744 és 1856 között. A róla készült képpel kapcsolatban a helyi legenda úgy tartja, hogy életében nem engedte magát megfesteni, ezért halála után készítette el a képét az akkor éppen Óbudán tartózkodó Pichler, müncheni festő. Személyiségi jogait őrizendő, neve helyett kedves Talmud idézetét írta a képre: „Ne a kancsót nézd, hanem a tartalmát”. (Pirké Avot 4. fejezet 27.)

A kép az óbudai zsidó közösség gyűjteményéből került a Magyar Zsidó Múzeumba, ahol mostanáig nem sokan láthatták, hiszen a meglehetősen rossz állapotú kép kiállításokon eddig nem szerepelt, és igazi szépsége is csak a szakavatott restaurálásnak köszönhetően tárult fel.

Az óbudai öreg zsidó bácsi képe hamarosan mindenki számára ismerős lesz, hiszen szerepelni fog azon tablók egyikén, melyek a megújuló múzeum árkádsorában hívják majd fel a figyelmet a zsidó közösség gyűjteményeinek értékeire. Most, szeptember első napján a legendás óbudai tanító képével köszönjük az új tanévet!

Még több Kibic

A Magyar Zsidó Múzeum a leglátogatottabb hazai múzeumok között

2017.10.03.8 év ago
A tavalyi évben a Magyar Zsidó Múzeum a külföldi látogatók körében a második legnépszerűbb múzeum volt az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) nemrég közzétett adatai szerint.

Több mint harminc év után újult meg a Magyar Zsidó Múzeum állandó kiállítása

2017.09.15.8 év ago
A Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár megújult kiállítása bevezeti a közönséget a judaizmusba és annak elemeibe. A jelenlegi kiállítás azonban nem végleges, a jövőben ugyanis jelentősen bővülni fog és folyamatosan meg is újul majd.

Made in Israel, avagy a cionista nemzeti művészet

2015.11.24.9 év ago
A cionista nemzeti művészet kialakítására egy fiatal bevándorló művészekből álló csoport 1906-ban Jeruzsálemben létrehozta a Becalél Művészeti Akadémiát. Követendő szempont volt, hogy a termékek nyersanyaga helybeli, izraeli anyag legyen és lehessen háziipari körülmények között is művelni.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »