
Like-old az oldalt és nyerj jegyet a Zsidó Kulturális Fesztiválra!
Like-old az oldalt és nyerj jegyet a Zsidó Kulturális Fesztiválra! Augusztus 31-én reggel 9 órakor 4 db jegyet sorsolunk ki Snétberger Ferenc és a Liszt Ferenc kamarazenekar szeptember 2-i és 4 db jegyet Fassang László orgonaművész szeptember 3-i koncertjére. Mindkét előadás 19 órakor kezdődik a Dohány Utcai Zsinagógában.
Snétberger Ferenc és a Liszt Ferenc Kamarazenekar koncertje Rolla János vezetésével
Snétberger Ferenc hosszú utat tett meg Salgótarjántól a nemzetközi hírnévig. Meredeken ívelő karrierje több mint három évtizede tart. Saját hangot keresett. Egy összetéveszthetetlen, bensőséges hangot, amelyben a klasszikus zenei előképzettség, a roma hagyomány, a flamenco és a jazz egyszerre van jelen. És ez emelte ki őt a zsúfolt világmezőnyből.
Snétberger Ferenc Quartet: Snétberger Ferenc gitár, Oláh Tzumó Árpád billentyű, zongora, Barcza Horváth József basszusgitár, bőgő, Toni Snétberger dobok és a Snétberger Zenei Tehetség Központ diákjai.
Snétberger 1995-ben, a holokauszt 50. évfordulójára komponálta „In memory of my people” (Népem emlékére) című, gitárra és nagyzenekarra írt művét, melyet népének ajánlott. A darab, melyet a hagyományos roma dallamok ihlettek, erőteljes véleménynyilvánítás az emberi szenvedés ellen. Ezen az estén a világhírű Liszt Ferenc Kamara -zenekarral mutatja be.
A Kossuthdíjas Snétberger Ferenc, a műsor második felében, rendkívüli muzsikusokból álló Quartetjével áll a színpadra. A Berklee hajdani ösztöndíjasát, Oláh Tzumo Árpádot aligha kell bemutatni a hazai közönségnek, ahogy a Fesztiválzenekar, egykori bőgősét, a számos jazzversenyen díjazott Barcza Horváth Józsefet sem. Toni Snétberger nem
csak jazzdobosként, hanem színészként is ismert Németországban.
2011-ben megalapította a Snétberger Zenei Tehetség Központot, amely hátrányos helyzetű gyerekek zenei képzésével foglalkozik. Az esten bemutatja az iskola tehetséges hallgatóit is.
A Liszt Ferenc Kamarazenekar 1963-ban alakult. Közel fél évszázados működésük során nemzetközi hírnévre tettek szert, több mint ötven országban adtak koncertet, és felléptek a New Yorki Carnegie Hallban, a tokiói Suntory Hallban, a Sydneyi Operaházban, a párizsi Théatre de la Villeben, valamint az amszterdami Concertgebouwban is. Rendszeresen hangversenyeznek Európa szinte minden országában, nagy fesztiváljain, de eljutottak az Egyesült Államokba, Japánba, Dél- Amerikába, Indiába és Kínába is.
Koncertjeiken és lemezeiken olyan kiváló szólistákkal muzsikáltak együtt, mint Szvjatoszlav Richter, Yehudi Menuhin, Jean-Pierre Rampal, Igor Ojsztrah, Henryk Szeryng, Isaac Stern, Msztyiszlav Rosztropovics, Vagyim Rjepin, Kocsis Zoltán, Maurice André, Martha Argerich, Pierre Fournier, Heinz Holliger, Schiff András, Pauk György, Frankl Péter, Hansjörg Schellenberger, Vagyim Rjepin, Starker János, Midori vagy a Laredo Trio. A zenekar eddig több mint 200 hanglemezfelvételt készített a Hungaroton, az Erato, a Teldec, az EMI, a Quintana és a CBS-Sony Classic kiadókkal. Párizsban három alkalommal nyerték el a francia Académie du Disque nagydíját és Magyarországon több felvételük kiérdemelte az Év Hanglemeze címet.
Program
Mendelssohn: a-moll vonósnégyes, Op.13 (vonószenekari változat)
Prokofiev: Nyitány héber témákra
Snétberger: „Népem emlékére” – Liszt Ferenc Kamarazenekar és Snétberger Ferenc
Jazz & more – Snétberger Ferenc Quartet és a Snétberger Zenei Tehetség Központ diákjai
Rolla János a Liszt Ferenc Kamarazenekar alapító tagja, koncertmestere, 1979 óta művészeti vezetője. Érdemes művész, többek között a Pásztory-díj a Kossuth-díj, Weiner Leó Emlék-díj kitüntetettje, valamint a francia kormány a művészetek kategóriájában a Becsületrend Lovagja címmel tüntette ki. Egész pályafutása során arra törekedett, hogy a magyar vonóshagyományok méltó folytatója legyen, és művészetével tovább öregbítse hírnevünket a világban. Ezen az estén saját műsoruk után Snétberger Ferenccel együtt adnak koncertet.
Boldog lelkek tánca – Fassang László orgona koncertje
Sztárvendég: Fullajtár Andrea
A világ legrangosabb orgonaversenyeinek győzteseként és díjazottjaként Fassang László generációjának egyik legsokoldalúbb orgonaművésze. Tevékenysége fókuszában a klasszikus orgonairodalom megismerése és megismertetése áll.
Klasszikus kamarazenei formációk mellett rendszeresen részt vesz világzenei és jazz produkciókban. Kitüntetéses diplomáit a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen és a párizsi Conservatoire-on szerezte. Tanulmányait megszakítva 2000-ben egy évet töltött Japánban, ahol a Szapporói Koncertterem rezidens orgonistája volt. Versenygyőzelmei közül kiemelkedik a 2002-es Calgary-i improvizációs aranymedál és a 2004-es chartresi interpretációs nagydíj és közönségdíj. 2004 és 2008 között a spanyolországi San Sebastian Zeneművészeti Főiskolán improvizációt tanított, ezt követően a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem orgona tanára lett. Tanári tevékenysége mellett rendszeresen részt vesz nemzetközi orgonaversenyek zsűrijében, koncertezik Európában, Észak-Amerikában és a távol-keleti országokban, emellett lemezei jelentek meg Magyarországon, Japánban, Franciaországban és Németországban. A Művészetek Palotája orgona koncertsorozatának művészeti vezetője. Tevékenységét 2006-ban Liszt díjjal és Príma díjjal, 2013-ban Gramofon díjjal ismerték el. 2014 őszétől a Notre-Dame orgonistája, Philippe Lefebvre utódaként a párizsi Conservatoire-on tanít billentyűs improvizációt.
Program
J. Ph. Rameau: Les Indes Galantes (részletek): Overture, Menuets, Air des Sauvages, Rigaudons en Rondeau, Tambourins
D. Buxtehude: C-dúr fúga „à la gigue” BuxWV 174
J. S. Bach: G-dúr fúga „à la gigue” BWV 577
W. A. Mozart: Lipcsei gigue KV 574
R. Schumann: B-A-C-H fúga op. 60 no. 5
Liszt: Csárdás obstiné
Brahms: V. magyar tánc
Ligeti: Hungarian Rock
Bartók: 15 magyar parasztdal-régi táncok.
Improvizációk ószövetségi táncokra és héber dallamokra
Improvizáció az Énekek énekéhez Fullajtár Andrea közreműködésével.
Helyszín: Dohány Utcai Zsinagóga.
További részletek itt olvashatók.
Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!
