Izraelben már az ultraortodoxok is programozni tanulnak

Egy izraeli speciális oktatóközpontban vallást és programozást tanítanak ultraortodox férfiak számára. A komoly munkanélküliséggel küzdő ultraortodox közösségekben nagy segítséget jelent elhelyezkedni a high-tech piacon.

Kiteljesedni látszik az izraeli „start up nemzet”, most már az ultraortodox közösségekben is egyre népszerűbbé kezd válni a programozás. A Tel-Aviv melletti Bnei Brak egyik irodaházában ugyanis ultraortodox férfiak a szentírás tanulmányozása helyett számítógépes nyelveket sajátítanak el, hogy idővel, mint szakképzett programozók helyezkedhessenek el az izraeli high-tech piacon.

A tanfolyam résztvevői azért a Tóratanulást sem hanyagolják el teljesen, a kimondottan ultraortodox diákokra szakosodott RavTech nevű cégnél ugyanis a modern technológiák oktatása mellett a vallásos életre is nagy hangsúlyt fektetnek. A résztvevők délelőtt a Tórát és a Talmudot tanulmányozzák, délután pedig mobilalkalmazásokat próbálnak készíteni.

A diákok jellemzően 20-30 év körüli ultraortodox férfiak, akik kezdetben matematikát és angolt tanulnak. Ezek olyan tantárgyak, amelyekkel nem igazán találkozhattak a vallásos iskolákban. Csak ezután kezdődhet a programozás oktatása. Az egy éves kurzus elvégzése, és persze a sikeres vizsgák után pedig már el is kezdhetnek dolgozni különböző high-tech területeken.

Egy ilyen programozói állás nagy segítség lehet egy ultraortodox család számára, ezekben a vallásos közösségben ugyanis komoly problémát okoz a munkanélküliség és a szegénység. Az ultraortodox férfiak 55 százaléka munkanélküli, a legtöbb családban csak a nők dolgoznak, jellemzően alacsony bevételt biztosító munkahelyeken. Ez viszont általában nem elég a nagy családok eltartására, hiszen egy ultraortodox családba átlagosan hat gyerek születik.

Az ultraortodoxok az izraeli népesség nagyjából 10 százalékát teszik ki, viszont ez a leggyorsabban növekvő populáció. Ezért is fontos, hogy a családos férfiak minél jövedelmezőbb állást találjanak maguknak. A programozási munkák ráadásul lehetővé teszik a számukra a szigorú vallásos életmód fenntartását. A programozás oktatása alatt például imaszünetet tartanak a délutáni imaidő elérkeztével, és senki sem lepődik meg azon, ha az egyik diák a mobiltelefonjáról olvassa az ima szövegét.

No Title

No Description

(Via CNN)

Még több Kibic

Lemondott a Harvard rektora az egyetemen történt antiszemita megnyilvánulások kapcsán

2024.01.03.1 év ago
Plágiumvádak is felmerültek Claudine Gay tudományos munkáját illetően.

Zsidó és arab gyerekek tanulnak együtt egy jeruzsálemi iskolában

2017.05.24.8 év ago
A Kéz a kézben héber-arab kétnyelvű iskolában zsidó és palesztin fiatalok együtt tanulnak. A különleges izraeli oktatási intézmény annak ellenére terjeszkedik országszerte, hogy nem mindenki van elragadtatva az együtt tanulás ötletétől.

Tel-Avivban is tüntetni fognak a CEU mellett

2017.04.18.8 év ago
Április 22-én a világ több nagyvárosához hasonlóan, Tel-Avivban is demonstrációt tartanak a CEU és az oktatás szabadsága mellett. A szervezők arra kérnek mindenkit, hogy hozzanak magukkal transzparenseket, és osszák meg az eseményt.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »