Feltételesen szabadlábra helyezik az izraeli kémet

November 21-én feltételesen szabadlábra helyezik majd Jonathan Pollardot, az amerikai haditengerészet volt tisztjét. Pollardot 1985-ben azért fogtak el és ítéltek később életfogytiglani szabadságvesztésre az Egyesült Államokban, mert Izraelnek kémkedett.

Pollard addigra már 30 évet tölt majd rács mögött. Az izraeli kormány már régóta próbálta elérni, hogy idő előtt bocsássák őt szabadon. A feltételes szabadlábra helyezésről döntő amerikai bizottság úgy határozott, hogy Pollard öt éven át nem hagyhatja majd el az Egyesült Államok területét.

Jonathan Pollard

John Kerry amerikai külügyminiszter kedden kijelentette, hogy a feltételes szabadlábra helyezés nem áll összefüggésben az iráni atomprogram korlátozásáról kötött megállapodással. Az izraeli vezetés határozottan ellenzi az alkut, ezért a sajtóban korábban olyan feltételezések jelentek meg, hogy a kémnek a börtönből való kiengedésével az Egyesült Államok megpróbál a két ország között kialakult feszültségen enyhíteni. Hasonlóképpen cáfolták az „árukapcsolásról” szóló spekulációkat Pollard ügyvédjei. Azoktól korábban elhatárolódott a Fehér Ház és az igazságügyi minisztérium is.

A 60 éves, cukorbeteg és magas vérnyomástól is szenvedő elítéltet júliusban hallgatta meg a feltételes elengedéséről döntő testület. Ha bizottság megtagadta volna az elbocsátását, Pollardnak további 15 évet kellett volna leülnie, de az igazságügyi tárca jelezte, hogy nem fogja ellenezni a szabadlábra helyezést.

Jonathan Pollardot 1985 novemberében vették őrizetbe, amikor sikertelen kísérletet tett arra, hogy menedéket kérjen a washingtoni izraeli nagykövetségen. Ő az egyetlen amerikai állampolgár, akit életfogytiglani ítélettel sújtottak amiatt, hogy titkos információkat adott át az Egyesült Államok egyik szövetségesének.

Tüntetés Jonathan Pollard szabadon bocsátásáért

Támogatói szerint Pollardra túlságosan kemény büntetést szabtak ki, mert, mint rámutattak, az Egyesült Államok és Izrael szövetségese egymásnak, és az általa kiszolgáltatott információ nem okozott kárt Amerikának, ráadásul a konkrét értesülésekhez Izrael már korábban is hozzáférhetett. Bírálói, többek között kormányzati tisztségviselők és ügyészek szerint viszont a férfi áruló, aki titkos anyagok tömegének kiadásával kárt okozott a hazájának.

Az Obama-kormány 2014-ben, az izraeli-palesztin békefolyamat ösztönzése érdekében fontolóra vette Pollard szabadon bocsátását, de az elképzelés hírszerzési körökben ellenkezést váltott ki, és a tárgyalások az ajánlat ellenére is összeomlottak, ezért elálltak tőle. Az elítéltet az észak-karolinai Butner szövetségi börtönében tartják fogva.

Még több Kibic

Amerika választ, Izrael megérzi? – Szakértői elemzés az amerikai választások után

2024.11.17.3 hét ago
A Merkaz eseményének célja, hogy átfogó képet adjon a választási eredmény lehetséges következményeiről, és segítsen megérteni, milyen kihívások és lehetőségek várnak Izraelre az új amerikai vezetés alatt.

Lehetnek-e érzékenyek a zsidók a háború gázai áldozataira?

2024.11.14.4 hét ago
Antiszemitizmus Magyarországon október 7. után címmel rendezett kerekasztal-beszélgetést a Political Capital a Bálint Házban, ahol a résztvevők között valódi vita alakult ki a háború gázai áldozatai kapcsán.

Ami nincs a hírekben Izraelről

2024.10.17.2 hónap ago
Izrael lesz az Arzenu Hungary és a Szim Salom Hitközség közös szukoti eseményének fókuszában.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »