Talmud Tórák: a szovjet rendszer nem kedvelte a cionizmust

Az 1950-es években Piri nénit vizsgálati fogságba helyezték, azzal a váddal, hogy a zsidó gyerekeknek héber írás-olvasást, valamint bibliai történeteket tanított. A szovjet típusú rendszer különösen ellenségesen szemlélte a zsidó nemzeti ideológiát, a cionizmust. Toronyi Zsuzsanna írása.

Az iskolaév beindulását követően a zsidó újévre indulnak a Talmud Tórák is. Ma már (még?) szabadon működhetnek, de nem volt ez mindig így.

Egy éppen harminc éves fényképen az ortodox zsidó óvodában Piri néni tanítja a gyerekeknek a héber betűket. Előttük az asztalon a Tel-Aviv-ban, a Sinai kiadónál megjelent Kol Jehuda héber abc és olvasókönyv fekszik. A fénykép egy olyan albumban jelent meg, melyet a már enyhülő diktatúra idején, a magyar holokauszt negyvenedik évfordulójára készítettek a magyar zsidó életről, nyilvánvalóan propagandisztikus célokkal.

Talmud Tóra Piri nénivel

A fényképen látható Piri néninek (Fischer Piroska) keserű tapasztalatai voltak a korábbi időszakokról, hiszen az 1950-es években őt is vizsgálati fogságba helyezték, azzal vádolva, hogy a zsidó gyerekeknek héber írás-olvasást, valamint bibliai történeteket tanított. A szovjet típusú rendszer eleve gyanakvással kezelt mindenféle kisebbséget, de Izrael Állam 1948-as megalakulását követően különösen ellenségesen szemlélte a zsidó nemzeti ideológiát, a cionizmust. Ebben a helyzetben érzékeny kérdéssé vált a héber nyelv tanulása, mely a vallásban betöltött hagyományos szerepe mellett Izrael Állam hivatalos nyelve is lett, így felkeltette az államvédelmi hatóságok gyanúját. 1953-ban anticionista koncepciós pert készítettek elő, és letartóztatták a magyar zsidó ifjúsági mozgalmak vezetőit, köztük Piri nénit. Kiszabadulása után is folytatta a tanítást, két éve ünnepelte nyolcvanadik születésnapját.

Még több Kibic

Több mint harminc év után újult meg a Magyar Zsidó Múzeum állandó kiállítása

2017.09.15.7 év ago
A Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár megújult kiállítása bevezeti a közönséget a judaizmusba és annak elemeibe. A jelenlegi kiállítás azonban nem végleges, a jövőben ugyanis jelentősen bővülni fog és folyamatosan meg is újul majd.

Made in Israel, avagy a cionista nemzeti művészet

2015.11.24.9 év ago
A cionista nemzeti művészet kialakítására egy fiatal bevándorló művészekből álló csoport 1906-ban Jeruzsálemben létrehozta a Becalél Művészeti Akadémiát. Követendő szempont volt, hogy a termékek nyersanyaga helybeli, izraeli anyag legyen és lehessen háziipari körülmények között is művelni.

Kristályéjszaka: a legrégebbi német zsinagógát is felgyújtották

2015.11.09.9 év ago
Németország legrégebbi zsinagógája ma is áll és látogatható – jóllehet többször lerombolták és újraépítették. A wormsi zsinagóga igazi emlékezethely, olyan kis „emlékkapszula”, melyben az askenázi zsidó történelem számos fontos jelensége megismerhető. A Kristallnacht évfordulóján erre emlékezünk.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »