Savuotkor szokás tejes ételeket fogyasztani, így a Kóser de Finom lányok a héten panna cotta variációkkal jelentkeznek. De ha panna cotta, akkor zselésítő anyag is kell, ami persze nem mindegy, hogy miből van. Kóser zselésítés, finom friss gyümölcsök! Hag savuot szaméach mindenkinek!
Amikor kóser konyhát kezdtem vezetni, a kezdeti nehézségek után, gyorsan szembesültem a kóser zselésítés problémájával. Mit lehet tenni, ha a zselatin felhasználása ki van zárva?
Gyümölcs pektin
Bioboltokban kapható por formában. Leggyakrabban almából készül, így könnyen elkészíthető otthon is 3 nagyobb savanyú alma, és egy kevés víz felhasználásával. Az almák héját és magházát egy kevés vízzel lassan addig főzzük, amíg pépessé nem válik, majd sűrű szitán átnyomkodva el is készül a házi almapektin.
Én már próbáltam a panna cottához, de lekvárokhoz a legjobb.
Agar-agar
Az agar-agar tengeri vörösmoszatból készül, így por állapotában is erre emlékeztet az illata. Az élelmiszeripar is használja, a titokzatos E406 álnév alatt találkozhatunk vele süteményekben, joghurtokban, lekvárokban.
Konyhatechnikai felhasználása során hatalmas előnye, hogyha elrontjuk, vagy nem lett szép a zselés réteg, akkor újra melegíthető, és ezt követően is visszadermed.
Általában por alakban kapható.
Felhasználása:
5g agar-agar = 6 lapzselatin
Ez elég 500ml folyadék vagy 500g gyümölcs zselésítéséhez. (ez a hivatalos adat, én 700ml folyadékot is zselésítettem 5 gramm agar-agarral)
Az agar-agart kis folyadékkal kikeverve fel kell forralni, 40 fok alatt zselésedik az így kapott keverék.
Citromos panna cotta fügével
Ebbe a változatba nem teszek rumot, hanem egy nagyobb citrom héját és levét rakom a cukorral és a vanília kivonattal összekevert meleg tejszínhez.
Én friss fügével és fűszeres keksszel tálaltam, de szeretném kipróbálni egy kevés cukorral és balzsamecettel karamellizált fügével is.
Gránátalmás panna cotta
A citromlé helyett gránátalma levet teszek bele, és friss gyümölccsel tálalom.
Jó kísérletezést!