Zsidó feltalálók, orvosok, közgazdászok és tudósok a kreatív gondolkodásnak és szorgalomnak köszönhetően sok területén otthagyták a kézjegyüket. Sorozatunk másdik részében a géntechnológia, valamint a rozsdamentes acél feltalálásáról lesz szó.
A géntechnológia
Bár a géntechnológiáról még mindig sokaknak a sci-fik világa jut az eszébe, a biotechnológiában használt DNS manipulációt a gyógyászatban és a mezőgazdaságban is használják. Genetikailag módosított organizmusokat használnak többek között az inzulin tömeges előállításához, és betegségekkel szemben rezisztens törzsek létrehozásához. Az eljárás alkalmazása élelmiszerek esetében sokak nem-tetszését váltotta ki, de a génmanipuláció ígéretes fegyvernek tűnik például bizonyos típusú a rák megbetegedésekkel szemben.
Az amerikai zsidó tudós, Paul Berg hozta létre az első DNS molekula kombinációt 1972-ben, amikor 2 vírus házasított össze, amely a modern génmanipuláció kifejlődését eredményezte. Egy évvel később Herbert Boyer és zsidó kollégája, Stanley Cohen megalkották az első transzgén organizmust, amikor géneket ültettek egy E. coli baktériumba.
A rozsdamentes acél
A rozsdamentes acél a hagyományos vassal szemben nem korrodálódik. A háztartástól, az építőiparon keresztül a repülőgépgyártásig számos helyen használják.
A zsidó származású német kémikus, Hans Goldschmidt fejlesztette ki azt az eljárást, amelynek segítségével szénmentes krómot tudtak előállítani 1893-ban. Goldschmidt szabadalmaztatta a találmányát 1895-ben, amelynek következtében nagyon tiszta acélt tudtak előállítani. A rozsdamentes acélban több mint 10% alacsony széntartalmú króm található, így Goldschmidt felfedezése vezetett a rozsdamentes acél feltalálásához.
Forrás: jspace.com