Elvis héberül énekel és beszél

Bár Elvis Presley-ről elsősorban a baptista egyház iránti szimpátiája ismert, a Király életében fontos szerepet játszott a zsidóság is. Mi köze is van minden idők legnagyobb rocksztárjának a zsidósághoz?

Elvis Presley

Az Elvis és Gladys című életrajzi könyv szerint a memphisi zenész zsidó édesanyától származott, amelyre igencsak büszke is volt. A könyvet Elaine Dundy írta 1995-ben az énekes és édesanyja kapcsolatáról. Gladys anyai nagyanyja a zsidó származású Martha Tacket volt.

A könyv szerint Elvis tudott a zsidó gyökereiről, de a szülei azt mondták neki, jobb, ha titkolja származását, ugyanis az 1940-es évek Mississippijében féltek az antiszemita megnyilvánulásoktól. Ennek ellenére Presley chai-betűs nyakláncot viselt, hordott magánál kippát és az édesanyját Dávid csillaggal megjelölt sírba temette el.

Dundy azt írja könyvében, hogy személyesen Elvis tervezte édesanyja sírját, beleértve a Dávid csillagot is. „Ezzel akart tisztelegni a zsidó hagyományok előtt, amely fontos volt az anyjának és amelynek szeretetét neki is átadta kiskorában” – állítja Dundy.

Gladys sírköve

Az Elvis Presley zsidó gyökereinek nyomában című, 2002-ben megjelent könyvben Jonathan Goldstein és Max Wallace arról írt, hogy Elvis nagyvonalú összegeket adományozott különböző zsidó intézményeknek.

„Egy nap a Memphisi Zsidó Jóléti Szövetség néhány küldöttje meglátogatta őt Gracelandben, és megkérdezte tőle, tudná-e a szervezetet némi adománnyal támogatni. Elvis ugyanis minden karácsony alkalmával 1000-1000 dollárt adományozott számos memphisi jótékonysági szervezetnek, többek között a Memphisi Héber Akadémiának. Ezért gondolta a jóléti szövetség, hogy nekik csurran majd valami”, olvasható a könyvben. „Elmondták Elvisnek, hogy szegény zsidókat és árvákat segítenek. Presley magukra hagyta őket egy rövid időre, és amikor visszajött, egy csekket nyújtott át a delegáció vezetőjének. Fogalmuk sem volt, mire számítsanak, ők már az 1000 dolláros adománynak is örültek volna. Amikor megnézték a csekket, kiderült, 150000 dollár áll rajta. Ez ma több mint egymillió dollárnak felel meg.”

Kétség sem fér hozzá, hogy a Király tudta, mi a tzdaka parancsolata…

Elvis Speaking And Singing In Hebrew

Elvis Speaking In Hebrew * Hava Nagila – A Traditional Jewish Song

Forrás: jspace.com

Kapcsolódó cikkek

A numerus clausus a korabeli antiszemita társadalomban nem számított szélsőséges törvénynek

2024.01.12.9 hónap ago
A dualizmus korában még nem volt jellemző az állami antiszemitizmus, mivel óriási szükség volt a zsidókra. Karády Viktor és Kemény István Zsidóság a magyar nemzetépítésben a numerus clausus előtt és azután című könyvének bemutatóján jártunk.

Egyéni, különleges történeteket a magyarországi zsidóság aranykorából

2023.11.10.11 hónap ago
Kiemelkedő, de kevésbé ismert zsidó személyiségek, akik megváltoztatták Budapest arculatát a dualizmus kori modernizáció idején, amikor jól megfért egymás mellett a rendkívül erős magyarság- és a zsidó identitástudat. Könyvbemutatón jártunk a Goldmark teremben.

A világörökség részei lettek az évszázadokra elfeledett középkori zsidó helyszínek

2023.09.18.1 év ago
A németországi Erfurtban lévő helyszínek között 13. századi zsinagóga és mikve is található.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »