„A német megszállás csak magyarázat, nem mentség”

A magyar zsidóság fájdalma minden magyar ember fájdalma – írta Orbán Viktor miniszterelnök április 16-án, a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapján a Mazsihisz vezetőjének címzett levelében.

A kormányfő így folytatta: bár a holokauszt borzalma zsidó honfitársainkra méretett, az ő életüket, javaikat pusztította el, a nemzet közös fájdalma és vesztesége volt. Felfogásunk szerint ugyanis a magyar zsidóság a magyar nemzet része volt, és az is marad. Orbán Viktor kinyilvánította együttérzését, kifejezte a magyarországi zsidó közösség iránti nagyrabecsülését. Megfogalmazása szerint „új alkotmányunk szavaival valljuk, hogy a XX. század erkölcsi megrendüléshez vezető évtizedei után múlhatatlanul szükségünk van a lelki és szellemi megújulásra”.

Áder János

Áder János köztársasági elnök virágot és emlékkövet helyezett el a Cipők a Duna-parton emlékműnél. Ugyanitt emlékezett az áldozatokra Navracsics Tibor miniszter és Pokorni Zoltán is, aki az első Fidesz-kormány idején oktatási miniszterként kezdeményezte, hogy április 16-a legyen a magyarországi holokauszt emléknapja. (1944-ben, az akkor Magyarországhoz tartozó Kárpátalján ezen a napon kezdődött a zsidó lakosság gettóba zárása.) Pokorni hangsúlyozta, hogy „magyarok voltak a gyilkosok, és magyarok voltak az áldozatok is, tehát ez a mi ügyünk”. Nyilván szóba lehet, és kell is hozni, hogy mindez a német megszállás idején történt, de ez „csak magyarázat, és nem mentség”.

Hozzátette, a mai emléknap egyúttal a holokauszt-emlékév nyitánya is, amelyet beárnyékolnak az emlékezetpolitikai viták és a Szabadság téri emlékmű ügye.

A volt oktatási miniszter hangsúlyozta: a holokauszt-emléknap fontos az emlékezet szempontjából, de legalább olyan fontos a jövő szempontjából is. Éppen ezért iskolai emléknap ez, amelyben a kormány minél nagyobb szabadságot adott a tanintézeteknek az emléknap megünneplésének módjában, hogy a fiatalok ne egy-egy ünnepségen, hanem személyes, átélhető élményeken keresztül szembesüljenek a holokauszttal.

Pokorni Zoltán erről akkor beszélt, amikor Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettessel közösen elhelyezte az emlékezés köveit Can Togay és Pauer Gyula alkotásánál, a Cipők a Duna-parton című emlékműnél, ahol mécsest is gyújtott.

Forrás: nol.hu + mazsihisz.hu

Még több Kibic

Kevesen voltak, akik Auschwitzban megélték a szabadulást

2025.01.27.1 hónap ago
Az auschwitz-birkenaui haláltábor felszabadításának 80. évfordulójára emlékeztek.

Botlatókővel emlékeznek az Auschwitzban meggyilkolt magyar zsidó fociedzőre Bolognában

2025.01.27.1 hónap ago
Weisz Árpád az utolsókig azt hitte, hogy munkája, sikerei, az általa edzett csapatok, a játékosok és a szurkolók is védelmet nyújthatnak neki és családjának, de nem így történt. Ma van a holokauszt nemzetközi emléknapja.

Felhívás diákok részére a Holokauszt Nemzetközi Emléknapja alkalmából

2025.01.20.1 hónap ago
A Mazsike arra kéri a diákokat, hogy keressék fel a lakhelyükön lerakott botlatóköveket, és mécses meggyújtásával, emlékkavicsok elhelyezésével emlékezzetek meg az áldozatokról.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »