Kínai zsidók kipában héberül énekelnek széder este!

Az 1000 éves múltra visszatekintő közösség évszázadok óta nem tarthatott széder estét hivatalosan, amelyre idén végre sor kerülhetett. Az ünnepségen nagyjából száz meghívott vett részt, amelyen kínai és héber nyelvű hagadát olvastam, valamint maceszt és más pészachi ételeket hozattak.

kaifengi zsidók

Az eseményt az „elveszett” zsidóságot segítő Shavei Izrael szponzorálta. Thuri Shi, a Kaifeng közösség tagja jelenleg Izraelben él, és erre az alkalomra utazott vissza a szülővárosába, hogy vezesse a szertartást.

Történészek szerint a kafeingi zsidó közösség a 8-9. században jött létre a Selyem úton „tevékenykedő” iraki és palesztin kereskedőkből.

„Az utóbbi években a közösségünk számos tagja kezdett el érdeklődni a gyökerei iránt. Ez részben az internetnek köszönhető, amely új világot nyitott meg a számukra, és ahol a zsidósággal és Izraellel kapcsolatos információkhoz juthattak hozzá” – mondta Michael Freund, a Shavei Izrael vezetője.

„A Kaifengben élő zsidók jelentik a kapcsolódási pontot Kína és a zsidóság között, nagyon megható látni, hogy a közösség megmaradt tagjai milyen komolyan készülődtek a pészachra.”

Nagyjából 1000 zsidó leszármazott él még ma is Kaifengben. A Shavei Izrael számos tagot segített a hagyományok, a múlt megismerésében és zsidó tanulmányok elvégzésében.

Forrás: jspace.com

Kapcsolódó cikkek

Elárasztották az antiszemita tartalmak a szigorúan cenzúrázott kínai internetet

2023.11.24.10 hónap ago
A Hamász október 7-i véres támadása óta Kínában is vészesen terjednek az antiszemita tartalmak az online platformokon, annak ellenére, hogy az internet elvileg szigorú állami kontroll alatt van.

A kínai rezsim a zsidókat sem kíméli

2016.09.26.8 év ago
Alig ezren vallják magukat zsidónak Kajfeng városában, amely egykor virágzó birodalmi központ volt. A hatóságok eddig megtűrték a kis zsidó közösség vallási életét. Eddig.

Egy sanghaji múzeum állít emléket a kínai zsidó közösségnek

2013.12.29.11 év ago
A sanghaji zsidó közösségnek a zsinagóga szomszédságéban található múzeum állít emléket. A kiállításon korabeli fotók, a még gyerekként ott élőkkel készített interjúk és dokumentumfilmek segítségével mutatják be, hogyan éltek a zsidók Kínában, egy számukra furcsa és idegen világban.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »