A levéltárakban nem csak poros papírok vannak…

„Iratmelléklet”, mondjuk egy gyilkossági ügy peranyaga mellett, akár egy véres kés is lehetne – de szerencsére a zsidó levéltár ennél szelídebb hely.

Dr. Rubinstein László ügyvéd egész életét a Király utca 52-es számú ház egyik lakásában élte le. A Magyar Zsidó Levéltárra hagyott gazdag levelezésgyűjteménye alapján rekonstruálhatjuk az életét: jómódú borkereskedő gyermekeként született, majd az 1920–as években járt egyetemre, akkor, amikor a numerus clausus törvény rendelkezései szerint az egyetemeket zsidók csak korlátozott számban látogathatták. Az első világháborút követően sokféle szervezet munkájában részt vett: tagja volt a Zsidó Magyar Főiskolai Hallgatók Országos Szervezetének, a Makkabeának, a Magyarországi Cionista Szervezetnek és a Szocialista Diákok Egyesületének is. A második világháborút munkaszolgálatosként élte át, majd ügyvédként folytatta az életét. Az ortodox hitközségre, a Desewffy utcai zsinagógába járt az ünnepekre, pészah előtt rendszeresen nagytakarítást végeztetett egy takarító vállalattal (ennek számlái már szintén a levéltárban), és rendszeresen támogatta a hitközséget. A nyolcvanas években bekövetkezett halála után levelei és iratai mellett lakása névtáblája is a levéltár gyűjteményébe került. A névtábla és leveleiből néhány az „Itt lakott Rosenthal” című állandó kiállításon tekinthető meg a Goldmark teremben.

Kapcsolódó cikkek

Zsidósága miatt bujkálnia kellett Magyarország egyetlen női egyéni Grand Slam-bajnokának

2024.09.12.7 nap ago
Kiállítással emlékeznek meg a 100 évvel ezelőtt született Körmöczy Zsuzsáról, aki minden idők legsikeresebb magyar teniszezőnője volt.

Kiállítás Franz Kafka halálának 100. évfordulója alkalmából

2024.08.27.3 hét ago
Átjáró – Távoli dolgok látszanak ide legjobban címmel nyílik meg Nemesi Tivadar és Szemző Tibor közös komplentatív kiállítása a 2B Galériában.

Kiállítássorozatot rendeznek André Kertész születésének 130. évfordulója alkalmából

2024.07.08.2 hónap ago
A kiállítássorozathoz kapcsolódva három új kötetben mutatja be a fotóművész munkásságának különböző korszakait a Magyar Nemzeti Múzeum.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »