
Pavlova, a desszertek királynője
Édességet enni jó. Ha még szép is, akkor még jobb. Pavlova szerelem volt első látásra. Gyümölcsös habcsókos torta a Kóser de finomtól.
Édességet enni jó. Ha még szép is, akkor még jobb. És mi lehet szebb a pavlovánál? Ennek a habcsók tortának Rivka a nagy szakértője. Engem is ő ismertetett meg vele még tavaly, egy jól sikerült Wellington pirogozást követően. Szerelem volt első látásra. Már csak azért is, mert Rivka imád tortákat dekorálni. Ha ő készít valamit, azon tuti, hogy van ehető cukorgyöngy és/vagy ehető virág, grillázs meg mindenféle kiegészítő, amivel még ünnepibbé lehet varázsolni az étkezést lezáró süteményt. Van tőle mit tanulni! A pavlova különösen ebbe, a Rivka által kedvelt, légies, ünnepi desszert kategóriába tartozik. A legenda szerint, az első pavlova tortát az új-zélandi Wellington egyik hoteljének chefje készítette Anna Pavlova, prima balerina tiszteletére, aki az 1920-as években Ausztráliában és Új-Zélandon turnézott.
Én tavaly, anyukám születésnapjára sütöttem először pavlovát. Vertem a habot a habcsók alaphoz meg a tejszínhabhoz és nagyon izgultam, hogy jól sikerüljön, ugyanis kicsit hadilábon állok a cukorhabbal. Pont jó lett. Kívül ropogós, belül ragacsos, de mindenhol épp a megfelelő módon átsült.
Rivkánál, párve verzióban ettük, a habcsók tortán csak gyümölcs szósz volt, így desszertként remekül fogyasztható húsos ételek után. Anyukám azonban jobban szereti, ha egy jó adag tejszínhab is van a szósz és a cukoralap között, szóval neki így készítem. Idén azonban nem volt időm és türelmem a cukorhabhoz, így kipróbáltam egy népszerű cukrászda által készített alapot. Nagyon szép volt, egészen addig, amíg el nem ejtettem útközben. Így derült ki azonban, hogy pavlova pohárkrémként is remekül megállja a helyét. Gyönyörű kristály kelyhekben tálalva, csokival a tetején, nagyon esztétikus.
Nigella-féle Pavlova
A habcsók alaphoz:
6 nagy tojásfehérje
30 dkg közepes szemű kristálycukor
1 ek alma- vagy bodzaecet
1 ek vanília kivonat
1 kk rózsavíz
Krémhez:
500 gr tejszín
500 gr málna vagy vegyes piros bogyós gyümölcs (ilyenkor lehet elővenni, amit nyáron lefagyasztottunk)
Előmelegítem a sütőt 180 fokra. Előkészítem a sütőlapot: kibélelem szilikonos sütőpapírral, aminek a közepére egy nagy kört rajzolok. Általában a 22-es tortaformát szoktam ilyenkor körberajzolni.
A tojásfehérjéket kemény habbá verem. Evőkanalanként adom hozzá a cukrot és minden egyes kanál után addig keverem a habverővel, amíg elolvad a cukor. Legvégül, amikor már szép nagy és kemény a hab, akkor jön az ecet, vanília kivonat és a rózsavíz.
Egy hablapáttal szépen egyenletesen rászedem az előre gyártott körre és bedobom a sütőbe. A hőmérsékletet azonnal leveszem 150 fokra és 1-másfél órát sütöm. Akkor jó, ha a széle ropogósra sült, a teteje kemény, de ha megnyomom kézzel, akkor érzem, hogy alatta még rugósan puha. Kikapcsolom a sütőt, és résnyire nyitva hagyott sütőajtónál kihűtöm. Miközben még sül, felverem keményre a tejszínhabot, kiengedem és „összerottyantom” a fagyasztott gyümölcsöt. Amikor minden kihűlt, a habcsókot egy szép torta tálcára teszem, rákanalazom a tejszínhabot, megöntözöm a gyümölcs szósszal és megszórom reszelt csokoládéval.
Jó étvágyat!
Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!
