Marhahússal töltött birsalma gránátalmával
A birs szuper növény. Elsőre kicsit elbizonytalanítja az embert, hogy nehéz felvágni és megpucolni, de én mindenki bátorítok, hogy legközelebb tegyen be néhányat a kosarába a darált hús mellé. Az íze, a színe és az üres fazék az ebéd végén magáért beszél. A Kóser de finom e heti ajánlata.
Azt hiszem, végérvényesen megérkezett a tél. Legalábbis nálunk elég egyértelműen havazik, ami decemberben nem is meglepő, de valahogy még nem készültem fel rá lelkileg. Amikor mondtam Rivkának, hogy ezek már bizony sarkköri eredetű szelek, azt válaszolta, hogy ő egyáltalán nem sarkköri eredetű és nem lehetne-e, hogy inkább valami déli áramlat örvendeztessen meg minket a jelenlétével. Hát ez sajnos még várat magára vagy fél évet, de addig is behúzódhatunk a konyhába, ahol mindig jó meleg van, ha épp alkotjuk a finomságokat.
A birs szuper növény. Elsőre kicsit elbizonytalanítja az embert, hogy nehéz felvágni és megpucolni, ráadásul még szőrös is, de igazán megéri egy kicsit szöszölni vele. Nagy előnye, hogy remekül eláll, szóval viszonylag sokáig elérhető a piacon, pl., még most is. Én mindenkit bátorítanék, hogy legközelebb tegyen be néhányat a kosarába a darált hús mellé, és készítsen töltött birsalmát hétvégi ebédnek. Kicsit lassan készül, de az íze, a színe és az üres fazék az ebéd végén magáért beszél.
A képen látható a birsalmákat és a nagy csokor virágot édesapám hozta, a hús a Dob utcából érkezett, minden mást pedig a spejzból vettem elő. Ennek a fának a birsalmáiból készült még egy jelentős adag isteni lekvár és két tepsi birsalma sajt is, aminek nagyjából mostanra már jónak kell lennie…
Marhahússal töltött birsalma gránátalmával
(négykezes recept – Ottolenghi alapján)
Hozzávalók:
40 dkg darált marhahús
1 gerezd fokhagyma
1 chilli felaprítva
20 gr koriander vagy petrezselyem
50 gr kenyérmorzsa
1 ek allspice fűszerkeverék – ha nincs, akkor római kömény, szegfűszeg, fahéj
2 ek finomra reszelt gyömbér
2 közepes hagyma apróra vágva
1 közepesen nagy tojás
4-6 db birsalma (1,4 kg)
Fél citrom leve
3 ek olívaolaj
8 kardamon mag
2 ek gránátalma szirup
3 ek méz
Fél liter húsleves alaplé
Fél gránátalma magjai
Egy nagy keverőtálban kézzel összekeverem a darált húst, az apróra vágott, szétnyomott fokhagymát, a chillit, koriandert, kenyérmorzsát, fűszereket, a gyömbér és a hagyma felét, a tojást, ¾ teáskanál sót és borsot, majd félreteszem pihenni.
Eközben a férjem már meg is pucolta a birsalmákat. Vigyázat! A birs nagyon kemény, csak éles késsel tudjuk jól megpucolni, ezért nagyon figyeljünk, hogy ne vágjuk el a kezünket! A megpucolt birsalmákat félbevágjuk, és egy karalábévájóval eltávolítjuk a magházat, majd a gyümölcs közepét kivájjuk úgy, hogy egy-másfél centi vastag falú félgömböket kapjunk. A kikapart gyümölcshúst a magháztól külön, egy kis tálkában gyűjtöm. Ebből lesz később a szósz. A meghámozott, kivájt almákat érdemes belerakni egy tál citromos hideg vízbe, hogy ne barnuljanak meg a levegőn. Ha készen vagyunk, megtöltjük az almákat a darált hús keverékkel.
Az olíva olajat felmelegítjük egy jó nagy serpenyőben, és rádobjuk a maradék hagymát. Fedő alatt fonnyasztjuk. Ez alatt a férjem egy botmixerrel összeturmixolja a kikapart birsalmahúst és a maradék gyömbért. Amint kész, repül a hagymára a kardamon magokkal együtt és kevergetve főzöm 10-12 percen keresztül. Ha megpuhult, hozzáadom a gránátalma sűrítményt, 1 evőkanál citromlevet, a mézet, a hús alaplét, fél teáskanál sót, borsot és megkeverem.
Ebbe a szószba beleállítom a megtöltött birsalmákat úgy, hogy a töltelék felfelé nézzen, kis lángra veszem a gázt, ráteszem a fedőt és vagy 30 percig párolom. Akkor van készen, ha a birs vajpuha, a hús jól átfőtt és a szósz is besűrűsödött. Ekkor leveszem róla a tetőt, óvatosan megkeverem, és ha szükséges, még hagyom egy kicsit elpárologni a levét.
Tálalásnál megszórom gránátalmamaggal, és ha van még, akkor korianderrel vagy petrezselyemmel.
(Ha nem tudom az összes húst beleszuszakolni az almákba, akkor a maradékból kis golyókat formálok, és egy tepsiben arany barnára sütöm addig, amíg fő az alma.)
Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!