Kell a változatosság – Tökmagolajos sütőtök krémleves

A Kóser de Finom blog rendhagyó módon tökmagolajos sütőtök krémlevessel jelentkezik hanukára. A nyolcnapos ünnep alatt ugyanis az ember családja viszonylag limitált mennyiségben tud latkeszt és fánkot befogadni, kell némi változatosság is. Mindezt persze úgy, hogy szimbolikájában a készülő finomság mégis kapcsolódjon az ünnephez.

Az olívaolaj az egyik legjellegzetesebb termék, amit az ősi Izrael területén elő tudtak állítani. Szinte mindenre jó volt. Használták ételek elkészítésére, kozmetikumként, lámpásokhoz, gyógyszerként, de elsődleges exportanyagként is. Épp ezért az olajat az ókori Mezopotámiában a jogi szövegek mindenhol az élethez szükséges legfontosabb dolgok között említik a víz, kenyér, hús és ruha mellett.

Az olaj volt a remény, a béke jele és a fény forrása is. A béke jele, mert az özönvíz után visszatérő galamb egy olajfaággal a csőrében érkezik meg, a fény forrásának a szimbóluma, mert olívaolaj kellett a szentélyben lévő menórához és a különféle lámpásokhoz is. A hanukai csoda kapcsán ezek az aspektusai a leghangsúlyosabbak. A harcok után megtalált, nyolc napig égő kevés olaj így nem csak a fényt jelenti, hanem a béke és az újjáépülés reményét is magában hordozza.

A talmudi időkben azonban már nemcsak az olívaolajjal, hanem rengeteg másféle olajjal is találkozunk. Többek között szezámmagolajjal, dióolajjal, retekmagolajjal, halolajjal, tökmagolajjal is. A Misna Sábát traktátusa szerint ezek amellett, hogy nagyon finomak, minden szívbaj nélkül használhatóak a szombati és hanukai gyertyákhoz is. Persze vannak olyanok, akik mindezek ellenére ragaszkodnak a régi szokásokhoz. Rabbi Tárfon például, aki sábeszkor továbbra is csak az olívaolajat preferálja.

Mi viszont mindezen felbuzdulva, most kivételesen nem latkesz vagy fánk receptet osztunk meg veletek, hanem egy tökmagolajjal készült sütőtök krémlevest, ami Rivka nagy kedvence. Azért a tökre esett a választásunk, mert épp olyan univerzálisan használható fel a konyhában, mint az olaj. Ha elég nagy sütőtököt sikerül zsákmányolnunk a piacon, akkor a hagyományos formák kedvelői remek latkeszt is készíthetnek az egyik feléből az ünnepre, persze ha van türelmünk lereszelni.

SÜTŐTÖK KRÉMLEVES TÖKMAGOLAJJAL, NARANCCSAL ÉS GYÖMBÉRREL

HOZZÁVALÓK:

1 kg sütőtök, megsütve

1 nagy krumpli

2-3 ek méz vagy barna nádcukor (én mostanában ezzel készítem a finom diós íze miatt)

1 hagyma

1 nagy narancs leve

1,5 l zöldség alaplé

1 centi friss, reszelt gyömbér

1 nagy narancs

kevés vaj vagy olívaolaj

1 dl tejszín vagy kókusztej, ha párvét csinálunk

A tököt félbe vágom, kimagozom és 190-200 fokon, kb. 40 perc alatt puhára sütöm. Ha a tök esetleg jó nagy és nagyobb, mint egy kiló, akkor a fennmaradó részekkel később szabadon garázdálkodhatunk. Ha az egészet egyszerre kisütjük, lehet belőle marokkói tökös, lencsés egytál étel vagy keksz, de akár tökös sajttorta is. Ha csak az egyik feléből csinálunk levest, a másik felét lereszeljük, akkor a jól megszokott módon, csinálhatunk belőle latkeszt is. Mindenesetre, amíg sül, megpárolom az apróra vágott hagymát. Amikor már üveges, hozzádobom a gyömbért, összepárolom őket, aztán jöhet a méz vagy cukor, amit hagyok egy kicsit karamellizálódni.

Ezt követően hozzáöntöm a másfél liter alaplevet, beledobom a meghámozott, összevágott krumplit, sózom, borsozom és közepes lángon addig főzöm, amíg a krumpli puha nem lesz. Mire idáig érek, már meg is sült a tök. A tök húsát egy kanállal belekaparom a levesbe, összerottyantom a már fazékban lévő dolgokkal, majd botmixerrel simává pürésítem. Ezután adom hozzá a narancslevet, ha még kell sót és borsot. Ha olyan kedvünk van, fellágyíthatjuk az állagát tejszínnel vagy kókusztejjel. Tálaláskor meghintem pirított tökmaggal és finom tökmagolajjal.

Boldog hanukát mindenkinek!

Rivka & Chájá

További különleges receptek a koserdefinom.hu oldalon!

 

Kapcsolódó cikkek

Mi a macesz?

2021.03.28.4 év ago
Tegnap este beköszöntött a peszach, vagyis kezdetét veszi az egy hétig tartó macesz evés. Ez alkalomból egy korábbi cikkünket ajánljuk, amely arra a kérdésre keresi a választ, hogy a macesz tényleg csak olyan száraz hungarocel lehet, amit mi itthon ismerünk? Lehet-e ízesíteni és mitől lesz kóser?

Karácsonyi bagel

2020.12.28.4 év ago
Kultúrák találkozása a konyhaasztalon: fehérboros narancsleves, kóser káposzta és egy klasszikus bagel, amely eredetileg karácsonyra készült, de igazán bármikor jól jön, ha éppen nincs friss kenyér a környéken. A Kóser de finom receptje.

A Kóser de finom peszachi receptje: parmezános maceszgombóc

2019.04.21.5 év ago
“Amikortól anyám elkezdte készíteni, számomra végre értelmet nyert a húsleves. Emlékszem a legelső adag gombóc olyan keményre sikeredett, hogy amikor egy valahogy leesett vissza is pattant. El is neveztük gumigombócnak. Azóta eltelt pár év, és a maceszgombóc új szerepet kapott.” E heti receptünk a Koser de finom jóvoltából.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »