Az Ámos Imre és a XX. század című kortárs összművészeti kiállítás teljes anyagát összegyűjtő albumot mutattak be október 27-én a Rumbach Sebestyén utcai zsinagógában, ahol az azonos nevű tárlat október 31-ig látható.
Az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány, a Corvina és a Luther Kiadó valamint a Magyarországi Evangélikus Egyház gondozta a 176 oldalas albumot, amelybe egy DVD is kerül: Gothár Péter 1999-ben készült 23 perces kísérleti filmje, az Akasztottak.
Az irodalom címszó alatt tizenkét író, költő: Darvasi László, Ferdinandy György, Juhász Ferenc, Kertész Imre, Krasznahorkai László, Lator László, Parti-Nagy Lajos, Petőcz András, Podmaniczky Szilárd, Takács Zsuzsa, Tolnai Ottó és Závada Pál kézirata, levele, esszéje került a kötetbe.
A képzőművészeti anyagba 23 magyar művész több mint 50 alkotása látható.
Külön fejezetben mutatják be Ámos Imre 40 munkáját az Antal-Lusztig- és a Levendel-gyűjteményből, valamint a szolnoki Damjanich Múzeumból.
Ámos Imre (1907-1944) ukrajnai munkaszolgálata alatt 1942-ben papír híján nyírfakéregre rajzolt, ez megihletett tíz művészt, és ők is készítettek rajzokat 3 x 4 centiméteres kéregre. Fehér László például egy letakart szemű babát rajzolt tollal.
Az album minden fejezete zsoltáridézettel kezdődik, mert mint Galambos Ádám a kiállítás kurátora és az album egyik gondozója megjegyezte, a zsoltárok a zsidó-keresztény kultúra közös kincsei.
Az albumban a kiállítás védnökei: Schweitzer József nyugalmazott országos főrabbi, Fabiny Tamás evangélikus püspök és Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát írt rövid tanulmányt a kiállítást értelmezve.
Forrás: MTI